چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸
خانه / اخبار / صنعت سیمان / سوخت جامد در صنعت سیمان کشور جایگزین می‌شود

سوخت جامد در صنعت سیمان کشور جایگزین می‌شود

تهیه سوختی جایگزین برای صنعت سیمان می‌تواند راهی برای کاهش مصرف و بهینه‌سازی مصرف انرژی در کشور باشد، در این راستا ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی در حال انجام اقداماتی است.

صنعت سیمان در کشور ما یکی از صنایع انرژی بر کشور بوده و گاز انرژی عمده ای است که در این صنعت سوخته می‌شود بنابراین باید به دنبال راهکاری بود تا سوختی به عنوان جایگزین برای این صنعت تولید کرد و از این طریق مصرف انرژی را پایین آورد و شاهد کاهش مصرف انرژی و افزایش بهره وری تولید در این صنعت باشیم.
از سویی بسیاری از کلانشهرهای ما با مشکل پسماند روبرو هستند زباله‌هایی که علاوه بر آلودگی محیط زیست معضلات دیگری را به دنبال دارند و اگر زیرساخت‌های لازم برای تبدیل پسماند به سوخت جامد (RDF) ایجاد می‌شود می‌توان آن را جایگزین سوخت‌های فسیلی در صنعت سیمان کرد بنابراین با این اقدام از سویی بخشی از معضل پسماند حل می‌شود و از سویی بخشی از نیاز صنعت سیمان به انرژی رفع می‌شود.
در این راستا نشستی با حضور سیروس وطنخواه دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران و مدیران انجمن کارفرمایان صنعت سیمان و کارخانه سیمان تهران برگزار شد.

در این نشست اهدافی همچون افزایش تعامل و بررسی زمینه های همکاری در دو بخش مدیریت پسماند و صنعت سیمان با تمرکز بر تولید و مصرف سوخت‌های جایگزین مشتق از پسماند در صنعت سیمان دنبال شد.

از نتایج بهره گیری سوخت های مشتق از پسماند (RDF) در صنعت سیمان می‌توان به کاهش مصرف  و افزایش پایداری تامین انرژی در صنعت انرژی‌بر سیمان و نیز کاهش دفن پسماند اشاره کرد.

در این نشست مقرر شد سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران و انجمن کارفرمایان صنعت سیمان بررسی‌های فنی، اقتصادی و حجم سرمایه گذاری‌های لازم در دو بخش تولید و مصرف RDF را انجام و در نشست آتی با ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری راهکارهای اجرایی سازی آن را دنبال کنند.

 خبرگزاری فارس به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

حتما ببینید

سیمان مازندران در دوره ۳ ماهه منتهی به پایان سال ۹۷ به ازای هر سهم ۴۳ ریال سود محقق کرده است

 سیمان مازندران در دوره ۳ ماهه منتهی به ۹۷/۱۲/۲۹ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *