چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸
خانه / دسته‌بندی نشده / عراق از واردات سیمان جلوگیری می‌کند/صادرات ۶۳۰۰ تنی سیمان به کشور‌های همسایه
عبدالرضا شیخان

عراق از واردات سیمان جلوگیری می‌کند/صادرات ۶۳۰۰ تنی سیمان به کشور‌های همسایه

دبیر انجمن تولیدکنندگان سیمان، گفت: با احداث کارخانه سیمان‌سازی در عراق، واردات سیمان به این کشور ممنوع شده است و تنها کیلنکر به این کشور صادر می‌شود.

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن تولیدکنندگان سیمان  با اشاره به تولید سیمان در کشور، اظهار کرد: تولیدکنندگان سیمان در سال ۹۶ موفق شدند ۵۹ میلیون و ۳۴۰ هزار تن کیلنکر ماده اصلی تولید سیمان و حدود ۵۶ میلیون تن سیمان نیز در کشور تولید کنند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان سیمان با اشاره به ظرفیت اسمی تولید سیمان در کشور، تصریح کرد: ظرفیت اسمی تولید در کشور ۸۴.۵ میلیون تن است و با توجه به نیاز کشور حدود ۶۰ میلیون تن تولید که ۷۰ درصد در بازار‌های داخلی و مابقی در کشور‌های اطراف صادر شده است.

وی با بیان اینکه عمده تولید سیمان در کشور استفاده می‌شود، تصریح کرد: ۴۹میلیون و  ۵۰۰ هزار تن سیمان تحویل بازار‌های داخلی شده است و حدود ۶۳۰۰ تن به کشور‌های همسایه صادر شده است.

به گفته وی؛ به دلیل ناامن بودن سوریه صادرات به این کشور صورت نمی‌گیرد و در صورت تأمین امنیت از سال جاری صادرات به این کشور آغاز خواهد شد.

شیخان با اشاره به کاهش صادرات سیمان به عراق، تصریح کرد: با احداث کارخانه سیمان‌سازی در عراق، واردات سیمان به این کشور ممنوع شده است و تنها کیلنکر به این کشور صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه نوسانات نرخ ارز در تولید سیمان تأثیر ندارد، بیان کرد: با خودکفایی تولید سیمان و مواد اولیه آن، صادراتی از کشور‌های خارجی صورت نمی‌گیرد و افزایش قیمت ارز تأثیری در این بازار ندارد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان سیمان با اشاره به افزایش نرخ ارزو تأثیر مثبت آن بر صادرات، تأکید کرد: افزایش نرخ ارز برای تولیدکنندگان داخلی مشوق بسیار خوبی است که می‌تواند باعث افزایش تولید و تلاش برای حضور بهتر در بازارهای بین المللی شود.

شیخان با بیان اینکه رونق بازار مسکن در گرو تصمیمات دولت است، گفت: از سال ۹۳ پایان ساخت و ساز‌های مسکن مهر و رکورد در ساخت و ساز‌های بخش خصوصی، کاهش تقاضا برای سیمان را به همراه داشت که نیاز است دولت برای رونق مسکن اقداماتی را انجام دهد.

 

حتما ببینید

سیمانی‌ها ۵۰۰ میلیارد ریال از بورس کالا تامین مالی کردند

دو شرکت سیمانی طی دو روز گذشته با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد در بورس …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *